muzikë

I famshëm në të gjithë globin për muzikën unik, të gjallë dhe të shtrirë në aspektin kulturor ajo ka lindur, Rio de Janeiro mbetet një nga qytetet më të rëndësishme për zhvillimin dhe përhapjen e zhanreve vjetra dhe të reja.


I LOVE RIO hulumton epoka të rëndësishme në historinë e thellë muzikore e qytetit, tregon talentin e vjetra dhe të reja dhe divulging informacion në lidhje me koncerte klasike dhe tregon, festivale dhe partive nëpër një shumëllojshmëri të ritmeve të tilla si Samba, Forro, jazz, Chorinho, Maracatu, dhe më shumë.


Rio de Janeiro fotografitë

një pjesë jetike e kulturës Carioca


Muzika është një pjesë thelbësore e kulturës Carioca - po aq e rëndësishme sa plazhet dhe pyjet që bekojnë Rio de Janeiro, muzikë në Rio përshkon çdo aspekt të jetës në qytet.

Si një qytet që jeton, merr frymë dhe lëviz në muzikë, Rio de Janeiro është karakterizuar në gjithë botën si një vend të shenjtë për të rreh entuziastët dhe kompozitorë - Lidhur me fenë, identitetin, festimet dhe një mënyrë të plotë të jetës, muzikë gjen ritmet dhe rolet e reja në ditë shpirtin e qytetit dhe të natës.

I tillë është rëndësia e muzikës në Rio, se qeveria e qytetit në mënyrë rutinore organizon dhe sponsorizon koncerte falas dhe festivale: up-dhe-vjen interpretues, si dhe yje të famshëm brazilian dhe ndërkombëtare, në mënyrë rutinore të luajë në ngjarjet e qytetit financuar. Yje të tilla si Rolling Stones, Rod Stewart, syri Peas Zi, Lenny Kravitz, David Guetta, Stevie Wonder, dhe Roberto Carlos të gjithë e kanë kryer në koncerte të lirë në Copacabana ose plazh Ipanema - mbledhur turma të mëdha dhe duke shijuar sukses spektakolare. Eve çdo vit të ri, një shumëllojshmëri e koncerte të lira janë të organizuara në disa vende në të gjithë Rio de Janeiro, duke mirëpritur të dy artistë dhe audiencat nga e gjithë bota.


Këngëtarë lokale, kombëtare, apo ndërkombëtare dhe muzikantë, janë dhënë gjithmonë shumë respekt dhe vëmendje - rrugët disa të rëndësishme, rrugët dhe parqet në Rio de Janeiro janë emëruar pas Liderët Carioca muzikore, të cilët janë shumë konsiderohet si legjendat dhe frymëzimin.


Antonio Carlos Jobim, shkrimtar i "Garota de Ipanema," ndoshta më famë botërore këngën përbërë në qytet, është nderuar nga mirëpritur çdo vizitor në dhe jashtë territorit të Rio de Janeiro, ndërsa aeroporti lokal ndërkombëtar është emëruar pas tij. Një nga rrugët më tradicionale në rrethin historike e Ipanema është emëruar në nder të Vinícius de Moraes, bashkë-autor i së njëjtës këngë.

Këngët janë përqafuar dhe këndoi në rrugë, së bashku me një makinë në kalim, ose në baret e shumta instrumentale karaoke e cila piper qytetin. Nuk është e rrallë për të dëshmuar një turmë të vogël papritmas kënduar apo duke vallëzuar në një këngë popullore vetëm për kënaqësinë e saj, në një bar, në plazh, ose në një panair.


Në mënyrë të ngjashme me atë që bëjmë plazhet Rios, muzikë në Rio de Janeiro shpesh ura hendeku midis moshave dhe klasave - gjatë karnaval, Samba është një barazimin qartë social, dhe gjatë gjithë vitit shpesh të rinjtë dhe të moshuarit këndojnë dhe valle në ritmet e njëjtë këngë, në të njëjtat vende.


Cariocas e duan muzikën dhe duan qytetin e tyre - si rezultat, shumë nga tekstet e shumta të këngëve pop, kompozime Samba, dhe bossa nova jeni gati Rio de Janeiro, apo dashuria e tyre për qytet i mrekullueshëm. Portretizuar në shumë mënyra të dashura, Rio de Janeiro ka qenë dhe vazhdon të jetë, më të njohur Carioca muza.

Që daton në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë, ritmi më i famshëm i lindur në Rio de Janeiro është Samba, e bëri edhe më popullor nga festimet e njohur ndërkombëtarisht karnaval. Megjithatë, jazzy Bossa Nova u krijua edhe në qytet dhe ka marrë shumë vëmendje ndërkombëtar që nga viti 1962 hit këngën "Garota de Ipanema". Më vonë, Funk Carioca, i lindur në favelas e Rios në 1980, është bërë një shprehje e rëndësishme dhe të popullarizuara të kulturës lokale.

Samba është një gur i çmuar i madh në thesarin muzikore e Njerëz Carioca, por kjo nuk është e vetmja - një shumëllojshmëri të mixes të tjera dhe meloditë sjellë jetën në rrjet të gjerë të ndjenjat dhe për të përshkruar anët mesmerizing në personalitetin e këtij qyteti i zjarrtë.

Karnaval është koha për Samba, dhe Samba është zëri i karnaval - por, kjo mendje pagabueshëm është gjetur rreth qytetit gjatë gjithë vitit. Samba është e shëndoshë kombëtare të Brazilit, dhe ai është i larmishëm në ritmeve të tjera të shumta dhe shprehje muzikore, të tilla si "Samba Do Breque", një Samba me një ritëm shumë të veçantë, ku këngëtarja mund të paraqesë një karakter të ri, të bëjë një monolog të shkurtër me humor ose recitojnë një mesazhi në kontekst të përbërjes. Një version Samba e balada, me valle dhe kthesë të gëzueshme të shkruajtur romantike, është rezultat i Samba Cancao ", e cila u bë mjaft popullore rreth 1950 dhe mblodhi një numër të madh të përkrahësve, të dy prodhuesit dhe konsumatorët. Ajo është referuar edhe si në mes të vitit Samba, sepse ajo është zakonisht gjendet jashtë sezonit karnaval.

I lindur nga një përzierje të lirshme mes Jazz dhe një Samba mundi të butë, Bossa Nova është një portreti Krijimi Carioca që ka frymëzuar mijëra të artistëve në mbarë botën, dhe me një ndikim që vazhdon deri në ditët e sotme.

Qetë dhe të sofistikuar, vetë emri do të thotë "një mënyrë të re të veçantë për të bërë muzikë" si "Bossa" është një kualifikueset e Mënyrë Carioca, dhe "nova" tregon një rinovim dhe evolucionin. Kjo është se si João Gilberto, Tom Jobim dhe Vinícius de Moraes, në mesin e shumë yjeve të tjerë dhe gjenive të muzikës, e krijuar në vitin 1950 është ritmi që do të kryejë një ndjenjë ende të panjohur për botën.

Dy rrotullime e një rekord janë të mjaftueshme për fjalët "Bossa Nova" që do të vijnë rrjedhin nga zemra e dikujt për veshët e dikujt - ky është efekti që ky zhanër të veçantë ka mbi ata që mendojnë se, pasi ritmi mund të qetë të gjitha skajet dhe magjike vendin një audiencë në vendin e gëzimit, ngrohtësi dhe ngjyra: Copacabana.


Tingujt çmuara të familjes, miqtë, tubime gazmore dhe partitë spontane për të cilat Rio de Janeiro është i njohur mund të identifikohet me Pagode, një stil muzikor pëlqente shumë mirë dhe të mbështetur, e cila bashkon dhe zgjeron të gjitha karakteristikat më të dashur të Samba - mundi dhe lyrics, me ndjenjën dhe mundësinë për të përfshirë turma të vogla dhe të mëdha në një këngë plot pasion.


Duke qenë qenët i shoqërueshëm një nga tiparet më të rëndësishme kulturore të të Njerëz Carioca, kur vjen puna për të shijuar muzikë të gjithë bashkohet partinë, nëse ajo është duke e bërë atë apo kënduar së bashku: në Rio natyra i shoqërueshëm i muzikës është i lartë siç është ritmi vetë.

Një mundi modern zbritur nga favelas dhe duke marrë përsipër stacione radio dhe klube të natës është Funk Carioca, ndonjëherë i quajtur vetëm "Funk". Kjo mundi përfshin komponentët ritmike nga elektronike, Samba, Hip Hop dhe Rap. Ajo është shumë popullor në të rinj turmave falë këngëve të mbetet në mendje dhe interpretues të shquar, si dhe mixes krijuara nga DJ që siguresave këtë zhanër me përfaqësues të tjerë të muzikës dance në botë.


Rio de Janeiro është shtëpi e mbi 160 lagje, dhe natyrisht shumë të zhvilluar një identitet të qartë muzikore - duke qenë kjo në aspektin e institucionet, ritmeve popullore lokale, ose të dyja.


Disa lagje janë shënuar veçanërisht nga bateri, të tilla si Lapa, në qendër bohem të qytetit, ku disa nga restorantet më të mira joformale dhe bare janë gjetur. shumë Cariocas dhe vizitorët zgjedhin Lapa të bashkohen në argëtim e vallëzimi dhe duke shijuar kënaqësitë e Rio-së. Në këtë pikë referimi pjesë e qytetit janë të vendosura në disa nga qendrat më të famshme dhe tradicionale ku Samba jeton në, dhe ku të gjithë merr stung nga bleta vallëzimi.

Rrethe të tjera të përqëndrohet në ambientet ndryshme dhe stilet - Ipanema është shtëpi për një numër të institucioneve tradicionale Bossa Nova, dhe pret të jetojnë shfaqje e përditshme. Gjithashtu në Ipanema, disa qendra dhe dyqane kulturore, ku vizitorët mund të gjeni libra, të dhënat dhe relikeve nga historinë dhe jetën e eksponentët më të mëdha dhe zhanër vetë.

Industria Brazilian muzikës është vetë-qëndrueshme: ka muzikantë të mjaftueshme dhe kompozitorë në vendngjarje për të prodhuar diçka për çdo shije në audiencë që, duke pasur parasysh komuniteti i madh dhe shumëllojshmëri të gjerë të zhanret, është një arritje e jashtëzakonshme. Kjo është edhe arsyeja pse muzikës brazilian është i njohur aq mirë në të gjithë botën, dhe pse cilësia e tij është aq e lartë dhe nënshkrimi i saj në mënyrë të pagabueshme.


Muzikë Live në Rio de Janeiro është një tjetër i ikonave të mëdha të qytetit, dhe ajo festohet si Sugar Loaf Mountain, statuja e Krishtit Shëlbuesit, ose trotuar zezë dhe e bardhë e Copacabana diell.


Koncerte apo ngjarjet në shkallë të madhe muzikore janë vetëm një pjesë e peizazhit muzikore qytetit - nëse ajo është për të festuar fillimin e një faze, një festë kombëtare apo lokale, duke brohoritur për fitoren e një ekipi të futbollit ose për festimet fetare, Cariocas kënaqësi të bashkohen zemrat dhe zërat e tyre në refren spontane.

Muzika në Rio është një pjesë themelore e identitetit të Carioca-së - të kuptuarit kjo lejon një vizitor për të kuptuar më mirë jetën e qytetit, dhe për të krijuar një lidhje të thellë me vendasit. Duke ditur pak për kulturën muzikore Rio de Janeiro dhe trashëgimisë do të merrni më të madhe, buzëqeshje ngrohta nga ndonjë Carioca.